Türksat 5A bu gece uzaya gidiyor.

3 kıtayı birleştirecek olan Türksat 5 A uydusu bu gece fırlatılacak

Türksat 5A  bu gece uzaya gidiyor.

Türksat 5A Üç Kıta Bir arada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Karaismailoğlu, birbirinden önemli birçok yatırıma devam ettiklerini söyledi. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda çok güçlü adımlarla ilerlediğini ifade eden Karaismailoğlu, “Amacımız bölgesinde lider, dünyada söz sahibi bir ülke olarak dünyada varlığımızı sürdürmek” dedi. Pazartesiyi salıya bağlayan gecenin Türkiye için önemli bir gün olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda. İnşallah onu da uzaya fırlattıktan sonra Cumhurbaşkanımızla birlikte salı günü bunun programını yapacağız. Peşinden haziran ayı gibi planladık. 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız. Dünyada ilk yerli ve milli 6A uydumuzun da çalışmaları devam ediyor. Onu da 2022'nin ilk aylarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Onunla uzayda gücümüzü varlığımızı bütün dünyaya hissettirmiş olacağız."

Bakan Karaismailoğlu, pandemi sürecinde tedbirleri alarak her hafta önemli açılışlar yaptıklarını belirterek, yatırımlara devam edeceklerinin altını çizdi. Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde yapılan vizyon projeleri sonucunda vatandaşımızın konforunu, güvenliğini esas alan yatırımlar doğrultusunda oldu. Bu tür yatırımlar bitmeyecek. Vatandaşlarımızın hak ettiği yatırımlar devam edecek” diye konuştu.

 

Kaynak: Türksat AŞ